Dyt. Bengül Akgün

Beslenme ve Diyet Uzmanı Bengül Akgün

1984 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyet Bölümünden dönem birincisi olarak mezun olduktan sonra, aynı yıl Araştırma Görevlisi olarak akademik hayatına başladı. Altı yıl boyunca, Temel Kimya, Besin Kimyası, Besin Mevzuatı ve çeşitli yüksek lisans derslerinde Asistan olarak görev yaptı. 1987 yılında, H.Ü Sağlık Bilimleri Enstitüsün’den Beslenme ve Diyetetik  Bilim Uzmanlığı derecesini aldı. Akademik hayatı süresince yapmış olduğu bir çok araştırması çeşitli  bilimsel dergilerde yayınlandı. Bu süre içerisinde çeşitli kongrelerde konuşmacı olarak yer aldı.

İstanbul’a geldikten sonra, 1991-1992 yılları arasında Humana mamalarının Eğitim ve Tanıtım Müdürlüğü görevini üstlendi. Daha sonraki yıllarda tüm çalışmalarını sağlıklı beslenme, obezite ve tedavisi üzerine yoğunlaştırdı.

1993 yılından beri sağlıklı beslenme, sağlıklı zayıflama, çocuk ve adölesanlarda obezitenin tedavisi, gebelik-emziklilik-menopoz dönemlerinde sağlıklı beslenme, metabolik-sistemik hastalıkların diyet yönünden tedavisi ve kurumsal wellness konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Aynı zamanda obezite tedavisinde Amerika ve Avrupa’nın birçok ülkesinde başarıyla uygulanan grup terapi yönteminin Türkiye deki  ilk uygulayıcısıdır. Uyguladığı bu yöntemle obezitenin sadece diyetle değil, davranış terapisiyle beraber çözümlenmesi konusunda öncülük yaptı.

Aynı yıldan itibaren Sardunya , Nestle,  Superfresh, Wyeth ve Phizer İlaçları, Unilever (Algida grubu)  firmalarına ve Terakki vakfı okullarına  sağlıklı beslenme, kilo yönetimi ve kurumsal wellness  konularında   danışmanlık hizmeti verdi. Bu çalışmaların bir kısmı halen devam etmektedir.

Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Türkiye Obezite Araştırmaları derneği üyesi olup, çeşitli seminer ve kongrelere sağlıklı beslenme, kilo yönetimi ve özel durumlara diyetsel yaklaşım konularında konuşmacı olarak katılmakta ve değişik yayın organlarında (gazete, dergi  ve internette sağlık portalleri) yazıları yayınlanmaktadır.

BENİ ORAYA GÖTÜR Etiler / İstanbul